Bir Sayfa Seçin

ÖRNEKLERLE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN 10 TEMEL UNSURU 

Dijital çağ sadece bir teknoloji çağı değil, aynı zamanda iş ve endüstri çağıdır. Başarılı olması için hem teknolojik gelişmeler hem de organizasyonunuzdaki iş süreci ve kurum kültüründe değişiklikler gerekir. Her dönemde olduğu gibi, bazı şirketler başarılı olurken bazıları başarısız oluyor. Bizler, sizin başarılı şirketler arasında yer almanız istiyoruz.

Dijital dönüşümün temel unsurlarına en basit bir şekilde başlayarak anlatarak, dijital dönüşüm yolculuğunuzda katkı sunmak istiyoruz.

 

EĞİTİMİN İÇERİĞİ:

  1. Müşteri Odaklılık: Müşteri odaklı şirket nasıl olur?

Şirketin itibarı müşteri hizmetleridir? Müşteri sadakatı oluşturan müşteri hizmetleri nasıl geliştirilmelidir?

  1. Organizasyon Yapısı: Dijital dönüşüm yolculuğunda organizasyon yapısı nasıl olmalıdır?

Organizsayona alınacak kişi profilleri ve danışmanlık profilleri

Dijital kültürün organizsasyon tamamında benimsenmesi için yapılması gerekenler

  1. Değişim Yönetimi: Değişim kültürü oluşturma, değişimi yönetmek ile ilgili strateji ve taktikler
  2. Verilerin Entegrasyonu: Büyük veri, veri toplama, veri gizliliği, verilerin kurumsal uygulamalara entegrasyonu nedir nasıl yapılmalıdır?
  3. Dönüşümcü Liderlik: Dijital dönüşüme, yenilikçi teknolojilere, yeni nesil çalışanlara liderlik etme strateji, taktik ve becerileri
  4. Lojistik ve Tedarik Zinciri: Dijitalleşme en çok etkilediği sektörlerin başında gelmektedir. Sektörü değişime uğratan teknolojilerin (IoT, Yapay Zeka, Büyük Veri, Makine Öğrenme, Metaverse vs) etkileri anlatılacaktır.
  5. Dijitalleşme: Dijitalleşme “zihin transformasyonu” ile başlar, işlerin dijitale evrilmesi, yen işler ve süreçlerin durumu ve trendleri hakkında konuşulacaktır.
  6. Müşteri Deneyimi: Uçtan uca müşteri yolculuğunu nedir? Hangi teknolojiler ve yazılımlar kullanılır?
  7. Veri, Güvenlik, Gizlilik: Veri kurumların en değerli unsurudur. Verinin güvenliğini ve gizliliğini korumak müşteri sadakatı için önemli olduğu gibi yasalar açısından da önemlidir.
  8. Ürün, Satış ve Hizmetlerin Geliştirilmesi: Dijital teknolojiler ve kanallar nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır?